A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_SKETCH_01 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_SKETCH_02 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_SKETCH_03 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_SKETCH_04 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_SKETCH_05 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_SKETCH_06 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_SKETCH_07 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_SITEPLAN A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_GROUNDFLOOR A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_BASEMENT A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_ATTIC A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_SECTION_01 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_SECTION_02 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_ELEVATION_02 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_ELEVATION_01

za zdí klid paprsky západní

místo Zábrdí klient soukromá osoba autoři lenka křemenová, zuzana sagitariová a david maštálka

Zdenka s Edou mají v Zábrdí starou stodolu. Stodola je to krásná, ale stará, studená a přespat se v ní dá leda tak v létě. Je na ní odvedeno spoustu práce, ale kdybychom se rozhodli ji zachránit, asi by došlo k tomu, že se pomalu začne rozebírat a zase znovu skládat …

Navíc před stodolu tu stával nahoře u silnice dům, který tvořil přirozenou hranici. ten dům už nikdo nepamatuje, ale jedno je jisté – naši předci vždy věděli moc dobře, kde domy stavět. A tak je z místa původního domu, po kterém zbyla jen pouhopouhá zeď, krásně vidět do širokého kraje, navíc je nejlépe přístupný z obecní cesty a také na něj dopadá nejvíce slunečních paprsků.

A to byl práve důvod proč jsme přání stavebníků – navrhnout dům pro setkávání rodiny a sezonní pobyt, umístili jako novostavbu téměř do pozice původního domu.

Chtěli jsme zachovat v horní části malou zahrádku pro nejstarší členy rodiny, kterými Zdenka s Edou jsou, a také jsme jim chtěli dopřát západní slunko v obytné části, bez toho aniž by měli okna přímo na cestu.

Dům je rozdělen do dvou úrovní, přičemž úroveň přístupná z dolní části terénu je určená pro děti a hosty, patro nad je potom zázemím stavebníků.

Stará zeď utváří již dnes cenný genius loci místa a proto zde zůstane nejen jako připomenutí starých dobrých časů, ale také jako „plot“ oddělení soukromého od veřejného.

Nový dům navazuje na tradiční lidovou architekturu jemnými detaily, zvlněnou omítkou, současnými otvory oken si však pně užívá výhledu do kraje. Odpočívá za zdí v Zábrdí a my pevně věříme, že jej v procesu stavění v Zábrdí nic nezabzdí.

Staví se
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_SKETCH_01
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_SKETCH_02
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_SKETCH_03
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_SKETCH_04
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_SKETCH_05
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_SKETCH_06
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_SKETCH_07
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_SITEPLAN
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_GROUNDFLOOR
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_BASEMENT
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_ATTIC
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_SECTION_01
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_SECTION_02
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_ELEVATION_02
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ZABRDI_P_ELEVATION_01