A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_SKETCH_01 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_SKETCH_03 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_SKETCH_02 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_SKETCH_04 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_SKETCH_05 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_SKETCH_06 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_PRESENT_01 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_PRESENT_02 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_PRESENT_03 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_PRESENT_04 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_PRESENT_05

kuk do krajiny

místo Hýskov u berouna klient soukromá osoba autoři lenka křemenová, tereza schneiderová a david maštálka ostatní soukromá minisoutěž

Pozemek nad vesnicí Hýskov, v širokém údolí řeky Berounky stojí pod krajem lesa na svahu kopce Kluk, na konci nové zástavby vil v zahradách a nabízí krásný výhled na protější zalesněné kopce i samotnou vesnici pod sebou.

Koncepce
Hlavním tématem koncepčního návrhu je především správné umístění domu v krajině s prudce stoupajícím terénem úpatí kopce. Princip dvoupodlažního domu, který je částečně zasazený do terénu a do kterého se nastupuje z ulice přímo do patra je podle nás na tomto místě nejpřirozenějším řešením s ohledem na požadavky uspořádání dispozice. Dům je na pozemku osazen tak, aby byl umožněn plynulý přímý vjezd do garáže z příjezdové cesty bez velkých výškových rozdílů.

Dům jsme vzhledem k jeho velikosti a členitosti přejmenovali na vilu s pracovním názvem Kuk. A to vzhledem ke společné debatě nad „kruhovými otvory“. Do západního štítu, který nejvíce komunikuje s okolní krajinou, jsme umístili dvě kruhová okna, která jsou pomyslnýma očima vily, která „kouká“do údolí, atak je to vila Kuk.
Vila je středovou částí vstupu a garáže v patře rozdělena v podstatě na dva domy (jeden pro děti a jeden pro rodiče). Na jižní fasádě se středová část domu přeměňuje na vyhlídkovou terasu navrženou jako malý předsazený dřevěný domek, který vystupuje na dvou „nožkách“ před dům a zastřešuje tak terasu obytné části, aby byla dobře využitelná i za deštivého počasí. Věříme, že každý dům a tedy jeho majitel si zaslouží malý prostor navíc, v tomto projektu je to právě tento malý dřevěný „ptačí domek“ s jedinečným výhledem ze zavěšené hamaky.

Koncepce umístění domu na pozemku uvažuje též s druhou etapou stavby a sice vodní plochou na západní straně pozemku, která je opticky oddělená od okolních sousedů, neboť pozemek investorů je koncový.

Dispozice
Po vstupu ze zádveří se dostáváme do obytné části domu, do centrální vstupní haly, která může sloužit i jako společná herna dětí. Z haly je možné přímo vstoupit do dvou dětských pokojů, umístěných v západním křídle a do ložnice rodičů, společné rodinné koupelny a šatny ve východním křídle a na samostatné wc pro návštěvy hned u vstupu. Okna haly, orientovaná k jihu, jsou uskočená směrem dovnitř a tvoří tak prostornou pobytovou terasu, částečně ještě předsazenou před fasádu a vynášenou sloupy. Fasáda terasy je opláštěna průhledným dřevěným laťováním, s velkými okenními otvory. Vzniká tak částečně krytý prostor, s pocitem dostatečného soukromí, ale přitom s možností širokého výhledu do berounského údolí. Dřevěné opláštění fasády bude pokračovat i na střeše střední části, vniká tak samostatná odlehčená hmota vklíněná mezi dvě masivní křídla s pokoji. Dětské pokoje v západním křídle je možné ponechat jako jeden společný prostor, nebo příčkou jednoduše rozdělit na dva samostatné pokoje. Každý pokoj může mít díky sedlové střeše vestavěné spací patro nad částí půdorysu. Také ve východním křídle s ložnicí, koupelnou a šatnou bude využit prostor pod střechou pro vložené patro, v tomto případě jako úložný prostor.

Z centrální haly v patře vede schodiště přímo do hlavního obytného prostoru v přízemí. Schodiště se vine otevřeným prostorem kolem krbových kamen. Hlavní obytný prostor je situován v centrální části, s maximálním prosklením na jih, otevřený do kuchyňské části se spíží a jídelnou v západním křídle. Ve východním křídle je umístěna pracovna alias pokoj pro hosty se samostatnou šatnou a koupelnou. Obytný prostor je doplněn samostatnou toaletou umístěnou vedle schodiště. Obytný prostor, kuchyňská část i pracovna umožňují přímý vstup do zahrady. V části kuchyně a obytného prostoru přes terasu, která je na západní straně pozemku doplněna budoucím bazénem.

Vnitřní užitná plocha domu tvoří 197 m2 vč. garáže (garáž má 20 m2).

Závěr
Naším cílem je navrhnout dům, ve kterém se bude dobře žít i užívat si okolní krajiny. Vila Kuk nabízí skvělé výhledy, mnoho možností pro různé aktivity, zašívárny, soukromé lebedění a tolik oblíbené houpací hamaky Olgy, Břetislava a obou dětí :).

Staví se
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_SKETCH_01
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_SKETCH_03
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_SKETCH_02
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_SKETCH_04
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_SKETCH_05
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_SKETCH_06
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_PRESENT_01
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_PRESENT_02
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_PRESENT_03
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_PRESENT_04
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HYSKOV_KUK_PRESENT_05