A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_01 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_02 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_03 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_04 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_14 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_05 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_08 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_06 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_07 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_30 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_28 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_29 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_09 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_10 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_11 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_12 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_13 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_15 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_16 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_17 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_18 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_20 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_19 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_21 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_22 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_23 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_24 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_25 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_26 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_27 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_ACAD Model A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_ACAD Model A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_ACAD Model A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_ACAD Model A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_ACAD Model A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_ACAD Model

nejlepším zrcadlem je starý přítel čínské přísloví

místo Hammer am See stavebník soukromá osoba autoří lenka křemenová, david maštálka, pavla feistnerová (atelier 1:1 architekti) studie 2020 realizace 2022 stavitel dodavatelský způsob výstavby obálka a sauna Devoto Prefabhomes s.r.o. kamna Kamnářství Jíra s.r.o. betonové schodiště DNA design s.r.o. truhlář TANPA s.r.o. skloterazzo CAELO terazzo - Radim Skácel sklo / drť ENVY recycling s.r.o. okna rámy truhlářství Vašíček s.r.o. sklo / zdrcadla vnější AGC PROCESSING TEPLICE a.s.

Pan domácí si dnes přivstal, nad jezerem se povalovala ranní mlha, zatímco on si v odraze domovní stěny porovnal pěšinku a vyrazil se psem na procházku kolem jezera v těsné blízkosti výletní stavby Hutník. Jana si v tutéž chvíli s hrnkem kávy vychutnává Božské ticho, kdy ještě zbylí členové rodiny spí a zaujatě při tom sleduje mihotající se odlesky ranního slunce na hladině jezera.

Rána na Spiegelbaude jsou občas chladná, ale výhledy na jezero a nad ním v dálce tyčící se Ještěd jsou impozantní. Za tu ranní „kosu“ si stojí přivstat. Spiegelbaude, chcete-li Zrcadlovka, připomíná odlesk slávy starých zašlých časů, kdy ještě bývala lokalita vítaným letoviskem, hostitelem večírků, místem pro setkání rozličných výletníků a trampů. Pak přišel shluss v podobě těžby uranu, šedá temná doba … Po revoluci díky Bohu opět návrat k hodnotám a místo postupně získává svou atraktivitu zpět.

Stavebníci nás oslovili počátkem roku 2020 se smělým plánem oslavit na Spiegelbaude Vánoce 2021, což se podařilo. S radostí jsme se pustili do spolupráce, ke které jsme oslovili kolegy z ateliéru 1:1, s nimiž nás spojují společné zážitky z aktivní participace na dalších projektech A1. Vzhledem k tomu, že majitel má slabost, vášeň i lásku pro sklo ve všech jeho podobách, nemohlo být hlavním leitmotivem nic jiného než odraz okolní krajiny, podobně jako nedaleké jezero odráží husté porosty vegetace na jeho březích, nebo putující mraky na obloze nad hlavou. Sklo v různých barvách, podobách a frakci střepů jsme společně „vytěžili“ jako základní stavební kámen pro terazzo z dílny pana Radima Skácela, vymývanou omítku, nebo prostý násyp na střeše krytého parkovacího stání. Spiegelbaude se se svým odrazem ztrácí ve svém okolí a připomíná vzdáleně velkou střechu levitující nad terénem. Truhlářské prvky dodalo ke společnému potěšení mistrovské truhlářství Tanpa pana Pavla Tandlera.

Stavebníkům jsme ve společné diskusi nabídli velikostí skromný dům, ovšem s velkorysou zastřešenou terasou v kontaktu s nedelakým jezerem. Středem domu a novým „členem“ rodiny jsou akumulační kamna od Tomáše Jíry, která v chladných večerech vykouzlí nejeden úsměv na tváři a teplo, doslova kolem rodinného „krbu“. Kamna chytře oddělují prostor pro odpočinek od aktivního prostoru kuchyně a potřebného zázemí. Úroveň přízemí poskytuje také lesní a jezerní pokoj a koupelnu s parní sprchou, ze které udělaté dva kroky a jste v objetí bublin výřivky, jak jinak než s výhledem na jezero. Stačí se trochu zasnít a Vaším alteregem je na moment J.R. Ewing, který pohodlně shlíží z houpacího křesla na terase ranče Southfork na své statky. Do výšin podkroví lze vystoupat po spirále betonového schodiště z dílny Břetislava Eichlera, která stojí doslova na špičkách, aby i přes veškerou tíhu své základní materie elegantně nabídla pohodlnou cestu k pracovně na galerii a dále do hostovského pokoje.¨‘

„Aport !“ Majitel navrátivší se z ranní procházky otevřel branku a počkal až se ve vstupu mihne i domácí chlupáč. Na terase voní káva – jsme doma – jsme na Zrcadlovce a je nám tu sehr fein !

Realizace
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_01
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_02
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_03
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_04
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_14
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_05
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_08
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_06
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_07
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_30
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_28
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_29
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_09
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_10
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_11
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_12
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_13
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_15
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_16
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_17
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_18
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_20
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_19
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_21
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_22
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_23
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_24
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_25
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_26
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_F_27
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_ACAD Model
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_ACAD Model
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_ACAD Model
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_ACAD Model
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_ACAD Model
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SPIEGELBAUDE_ACAD Model