A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_01 A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_02 A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_03 A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_04 A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_05 A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_06 A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_11 A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_10 A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_08 A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_09 A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_07 A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_P_SKETCH A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_P_FL A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_P_SC A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_P_EL

hledej saunu v kupce sena

místo Alenina Lhota stavebník soukromá osoba autoři lenka křemenová, david maštálka studie 2019 realizace 2019 / 2020 mistr stavby Vojtěch Bilišič

Kdybychom měli jmenovat deset staveb v ČR, které mají naše velké sympatie a respekt, byl by mezi nimi rozhodně Golf Klub Čertovo Břemeno od architekta Stanislava Fialy v jehož areálu stojí také, jím navržené, letní sídlo majitele klubu z roku 1996/1999.

Zuzka s Petrem nás oslovili, jako novopečení majitelé zmiňovaného letního sídla, ke spolupráci s myšlenkou nalézt vhodný venkovní prostor a podobu sauny, včetně návrhu lokálních stavebních úprav podkroví v objektu.

Bylo nám výzvou i potěšením, nejen pod střechou chalupy strávit den či noc, ale zároveň téma smysluplně navázat na původní práci architekta Stanislava Fialy v jasně definovaném kontextu okolí. Za cíl jsme si vytyčili, navrhnout stavbu, která nebude v konrastu se stávajícím domem, ale naopak na něj citlivě a chytře naváže. Tak vznikla myšlenka, saunu „ukrýt“ do jemné organické formy a prosté hmoty vesnické kupky sena, kterou mnohý kolemjdoucí přehlédne a tomu všímavějšímu napoví některé z nenápadných detailů, že kupka sena vedle své „všední“ podoby, skrývá nejedno tajemství.

Pakliže se shodneme na tom, že stavba může mít „invisibilní“ podobu, nebo mimikry, které ji bezpečně skryjí ve volné či vesnické krajině, pak je Kupka rozhodně průkopníkem tohoto smýšlení.

Mistrem stavby, je náš dlouholetý přítel – sochař a “zahradník“, Vojtěch Bilišič. Došky přivezl odkudsi z maďarské vísky, cedr ručně opracoval, měďené detaily vnějšího límce i vnitřní „koruny“ ručně „utepal“, topeniště sauny chytře skryl pod výklopnou lavici, madlo skla tvoří stařičká vinná větev.

Zatímco vnější pohled je vědomě všední, vnitřní klid poskytuje kuželovitý převýšený prostor se stropem z opálených laťek, mezi nimi vyčnívají obilné klasy, umocňující pocit z pobytu v kupce, odrazy stříbrné folie z poza střechy sauny místy vytváří iluzi, že nad hlavou prosvítá okolní nebe.

Se Zuzkou a Petrem sdílíme radost, že po dvaceti letech od realizace původního objektu, se podařilo s respektem navázat na původního ducha a Kupka se stala nenápadnou venkovskou „kapličkou“ pro potěchu duše i těla.

Realizace
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_01
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_02
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_03
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_04
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_05
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_06
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_11
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_10
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_08
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_09
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_F_07
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_P_SKETCH
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_P_FL
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_P_SC
A1_W_WRK_ARC_SAUNA_KUPKA_P_EL