A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_01 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_02 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_03 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_04 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_05 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_06 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_07 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_02 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_08 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_09 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_01 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_03 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_04 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_05 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_06 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_07 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_08 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_09 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_10 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_P_GROUNDFLOOR A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_P_1FLOOR A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_P_SECTION A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_P_ELEVATION_01 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_P_ELEVATION_02

zelený ostrovtři potokya Robinson v pátek

místo Kladno klient soukromá osoba autoři lenka křemenová, david maštálka studie květen 2014 realizace 2018

V místě, které se příznačně nazývá Ostrov stávala malá chatka. Jedná se o ojedinělý zalesněný kopec uprostřed venkovské krajiny středních Čech s vlastní specifickou atmosférou, jejímuž kouzlu izolovanosti a výjimečnosti podlehne nejeden návštěvník. V lokalitě vzniklo během 20. století chatek hned několik, některé dodnes nerušeně „obývají ostrov“ malého kopce. Původní chata postavená v 70. letech poskytla vhodný fundament pro novou stavbu. Pozemek zůstal členěn na dvě odlišné „krajiny ostrova“ – lesnatý kopec s velmi prudkým svahem – „břehem“ a rovnou louku – „mořem“. Příjezd na pozemek je polní cestou přes pastviny.

Přáním stavebníků bylo místo nadále užívat pro rekreaci a vzhledem k dobrému umístění současné chaty jsme společně rozhodli využít původní fundament a některé fragmenty zdiva pro objekt nové chaty. Hlavním tématem návrhu byla revize budoucího užívaní chaty, jak navrhnout minimalistickou a zároveň komfortní dispozici. Jak ztvárnit celkovou hmotu a jaké zvolit materiály, tak aby chata vytvářela příjemné místo k odpočinku ať už uvnitř, na její hraně ve formě teras a verandy nebo v rámci celého pozemku. Nová architektura chaty má ambice doplnit výjimečnost místa svým vlastním kouzlem – trosečníka na hraně lesa a louky.

Sedlová střecha s vyšším hřebenem a s širokými přesahy, vytváří na obou stranách verandy – u vstupu a nad terasou – příjemné místo kryté před nepřízní počasí. Celá chata má nový plášť s dřevěným deštěním, čímž se stává opravdovou „ostrovní chatrčí“ v pozitivním slova smyslu. Nově je k chatě přičleněno „molo“ terasy v přízemí na severovýchodním nároží, které doplňuje současnou možnost sezení na jižní straně objektu a to především díky svému krásnému výhledu nad loukou.

Suterén zůstal ve stávající podobě jednou velkou místností pro skladování nářadí, plodin ze zahrady apod. Dispozice je prostá – v přízemí obytná místnost s kamny a kuchyní, včetně koupelny. V podkroví potom ložnice se šatnou, toaletou a malou pracovnou s výhledem na přístupovou cestu.

Postupem užívání neotevírá Robinson pouze v pátek, ale letní provoz je téměř nepřetržitý, zimní frekvence návštěv díky kamnům také postupně pomalu narůstá.

Realizace
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_01
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_02
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_03
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_04
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_05
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_06
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_07
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_02
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_08
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_SUMMER_09
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_01
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_03
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_04
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_05
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_06
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_07
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_08
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_09
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_F_WINTER_10
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_P_GROUNDFLOOR
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_P_1FLOOR
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_P_SECTION
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_P_ELEVATION_01
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_ROBINSON_P_ELEVATION_02