A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_01 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_02 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_03 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_04 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_05 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_06 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_07 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_08 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_09 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_10 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_17 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_13 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_12 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_11 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_14 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_15

Noc i den, Hvězda nad domem stále a jen …

místo Praha 6 stavebník soukromá osoba autor původní podoby objektu Luděk Rýzner OK Plan autoři stavebních úprav a rekonstrukce lenka křemenová, david maštálka, zuzana sagitariová studie 2019 realizace 2020 stavitel HELP stavby s.r.o.

Kdykoliv nás někdo ze stavebníků osloví s přáním „rekonstruovat“ dům z ateliéru někoho z námi oceňovaných kolegů architektů, tušíme, že se pouštíme do „neznámých vod“. V maximální snaze pochopit záměr původního autora, skloubit myšlenky s požadavky nových obyvatel a odhadnout případné neduhy stávajícího stavu stavby.

Před přesně takovou situaci nás postavili, Kristýna a Jakub s početnou rodinou v domě pod Hvězdou. Něco přes deset let starý dům od kolegy Luďka Rýznera z ateliéru OK Plan, dostal nového majitele a s tím bylo spojeno hned několik podnětů pro úpravy velmi dobře koncipované architektonicky kvalitní stavby.

Hlavní téma bylo najít prostor pro pokoje navíc – nejlépe ve formě nástavby na původní garáž. Dále oprášit i zvážit stav zavěšené betonové fasády, která byla na dobu svého vzniku ojedinělá i experimentální. Nikdo z přizvaných odborníků však nedokázal odhadnout její životnost a stav kotev ani posoudit neduhy, které se projevily za dobu dosavadního užívání stavby. V neposlední řadě nebylo možné doplnit identický materiál na přístavbu a proto jsme došli k závěru, že bude mnohem efektivnější původní plášť nahradit novým. Takovým, který splyne se svým okolím a který myšlenkově naváže na předchozí koncepci kontrastu betonu s černě natřenými dřevěnými dožilými obklady.

Beton nahradil Cembrit v úrovni přízemí, dřevo jsme udrželi v podobě opálených prken v celé úrovni patra, vegetační střecha dostala nový koberec a novou dřevěnou terasu ze které lze pozorovat nejen okolí, ale také nedaleký letohrádek Hvězda. V koncepci přístavby jsme udrželi monotónní prvky interiéru i nábytkového vybavení, betonové pohledové stropy a v obnově koupelen jsme navázali v podobně minimalistickém řešení. Obytný prostor doplnila velkorysá knihovna se zavěšenou lávkou.

V exteriéru jsme původně betonovou dlažbu zaměnili za divokou kamennou mozaiku a došlo také na výměnu dřevěných teras.

Věříme, že jsme kolegům z ateliéru OK plan nepřidělali mnoho vrásek na čele. Je radost když lze navázat na kvalitní stavbu, kterou lze jen lehce přiblížit požadavkům nových majitelů, Díky.

Realizace
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_01
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_02
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_03
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_04
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_05
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_06
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_07
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_08
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_09
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_10
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_17
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_13
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_12
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_11
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_14
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_HVEZDA_F_15