A1_W_WRK_IDEA_SH_SMALL_HOUSE_ALL_FOTO_01

Velikost není osud, velikost je volba!

  • Autorská výstava ateliéru Malý dům, Milý dům
  • 4th MASHUP – Hub Prague
  • SKOPJE architecture WEEK, Makedonie – „Velikost není osud, velikost je volba“
  • Tschechische Architekturtage vol.1, Vídeň
  • DESSAU INSTITUTE OF ARCHITECTURE, Německo
místo Praha klient a1 architects autoři David Maštálka, Lenka Křemenová, Jakub Filip Novák, Marta Maštálková studie 2009 realizace 2009 řemesla Vojtěch Bilišič technický dozor a1

„Malé domy“ jsou výsledkem našeho interního workshopu, v rámci kterého každý z nás navrhl několik autorských domů. Rozhodli jsme se na nich prozkoumat téma neomezeného bydlení v omezeném prostoru. Hlavním motorem celé práce je touha nalézt a navrhnout dům, který, ač podle konvenčních měřítek malý, skrývá v sobě specifickou formu velikosti.

Hledáme domy s velkým obsahem v malé formě, domy s vnitřní poezií. Všechny návrhy vznikly úmyslně nezávislé na kontextu a konkrétních obyvatelích. Při tom všem v nás zůstala vůle vymyslet domy, které lze postavit. Vyhýbáme se nedosažitelným utopickým snům architektů pro architekty. Přistihli jsme se, že do mnoha domů přeneseně promítáme vzpomínky z dětství, ať už je to nadšení z časů strávených na stromě, nebo radost z postaveného bunkru na zahradě. „Malý“ pro nás neznamená nepohodlný, nedostatečný ani minimální, ale představuje to spíše milý, lidský a útulný.

Velikost není osud, velikost je volba.

Realizace
A1_W_WRK_IDEA_SH_SMALL_HOUSE_ALL_FOTO_01