2013-05-10-164413A1_W_WRK_DES_KOLOVRATY_KOLNOSTROJ_S_01 2013-05-10-164422A1_W_WRK_DES_KOLOVRATY_KOLNOSTROJ_S_02 A1_W_WRK_DES_KOLOVRATY_KOLNOSTROJ_P_01

„A přece se točí. “ (Galileo Galilei)

místo Kolovraty klient soukromá osoba autoři lenka křemenová a david maštálka spolupráce Mikoláš Vavřín - architekt stavby studie květen 2013 realizace léto 2013 dodavatel Compars s.r.o. pan Hrdlička ostatní projekt v připravě

Můj praděda měl takovej zvláštní sen – začalo to stavbou obyčejné kůlny, která trochu přerostla v moc pěknej dům od Mikoláše Vavřína a najednou mu bylo líto, aby to byla jen pouhopouhá kůlna.

A tak začali doma s prababičkou snít a povídat si, že by bylo fajn, kdyby to bylo takové soukromé útočiště v zahradě, trochu taky pracovna, ale na druhou stranu i oddech, a co třeba promítání, nebo sport? Nezapomeňme na nějaké menší společné setkání k tomu účelu měli dvě moc fajn křesílka, mimochodem na jednom z nich sedim – připomínaj mi vyprávění o tehdejších časech. Taky tam bylo potřeba naskládat nářadí a různý harampádí a nejenom harampádí, ale občas i užitečný věci jako třeba holiny, rakety na tenis, nářadí, barvy, věci pro zahradu a tak … Abych nazpomněl i pro malování a cvičení se mělo najít místo.

Co s tim? Ta „kůlna“ má takový hezký posuvný dveře – občas tedy trochu zlobí, ale to k tomu už patří, uvnitř je to spíš obývák až na tu betonovou podlahu, co docela studí, stěny byly pevně definovaný a vlastně by bylo fajn, kdyby se to všechno mohlo pohybovat podle nálady – podobně jako ty dveře „vrata“, který se zasouvají dovnitř a tak se nějak nedalo nic postavit ke stěně, aby to mělo svý pevný místo. Navíc praděda měl rád pořádek a rád věci organizoval. Všechno se to tak trochu vlastně točilo kolem jednoho sloupu uprostřed.

A tak přišel kolnokolostroj – úplně bláznivej nápad, ale musím říct, že si ho opravdu užíváme. Podle nálady si můžu k oknu otočit třeba stůl pro práci, nebo jen tak relax – sednout si a číst knížku. Nebo si můžu stůl pro práci otočit, tak abych měl klid a přítmí. Občas tu uděláme takové malé kino s klukama z Kolovrat. To že má kolnokolostroj dřevěnou podlahu je moc fajn, protože se na něj dá vlízt třeba jen bosky. Někdě jsem ve starých papírech vyštrachal dokonce plán, že se to celý vlastně mělo pohybovat jízdou na rotopedu (samozřejmě s možností přehození na volnoběh bez nuceného točení), už nevim proč to tenkrát neudělali, ale možná se nad tim zamyslím a posunuto zase o kousek dál – to by byl totiž ten správnej „steampunk“!

Staví se
2013-05-10-164413A1_W_WRK_DES_KOLOVRATY_KOLNOSTROJ_S_01
2013-05-10-164422A1_W_WRK_DES_KOLOVRATY_KOLNOSTROJ_S_02
A1_W_WRK_DES_KOLOVRATY_KOLNOSTROJ_P_01