holubí dům
hledám dům holubí…
- Dřevo a Stavby, č. 2020/02 holubí dům
- Reflex, č. 2019/40
Kateřina s Pepou nás oslovili na jaře 2014 ke spolupráci na domě v blízkosti Prahy. Zavítali jsme tehdy na pozemek, kde stávala původně malá chata, obklopená vzrostlou zelení s malým sadem v zádech. Rozlehlý pozemek přechází od hrany strmého zalesněného svahu až po sečené příměstské louky s malebným výhledem do krajiny. Poloha nového domu vychází z původní pozice staré chaty a předpokladu, že z historické zkušenosti původních majitelů byla prověřená časem.
Hlavním přáním byl dům navazující a komunikující se svažitým terénem. Dům, který se ztrácí v okolní vegetaci, dům který má přirozené mimikry a jakkoliv na sebe cíleně neupozorňuje – jen si tak odpočívá ve vysoké trávě. Dům proto postupně stoupá ve třech úrovních po severním svahu, přičemž se skládá ze tří křídel. Jižní je převýšené do podkroví se sedlovou střechou s odhalenou konstrukcí krovu. Zde se odehrává společný rodinný život v hlavní obytné místnosti s kuchyní, v části převýšeného prostoru je pracovna s galerií a terasou vegetační střechy. Západní křídlo má střechu plochou, pod kterou je ložnice rodičů, koupelna a šatna, severní křídlo ukrývá dětský pokoj, pokoj hosta a koupelnu, vše pod mírně pultovou střechou , obě střechy jsou řešeny jako vegetační se skvělou vyhlídkou. Vnitřní uspořádání je orientováno tak, aby mohli majitelé co nejvíce využívat slunečního světla v obytném prostoru pod velkorysou stinnou terasou.
Celkově jde o stavbu menšího měřítka z jednoduchých archetypálních tvarů s celkovou zastavěnou plochou cca 200 m2.
Dům nese název Holubí, což vychází z přání stavebníků, kteří preferovali na vnějším plášti barvy holubí šedi, místy s fialově modrým odstínem. Z nedalekého lesa se občas snese holub hřivnáč, anebo hrdlička zahradní, kteří tu jsou zde vítanými hosty.