A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_01 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_02 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_03 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_04 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_05 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_06 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_07 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_08 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_09 A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_P_SITEPLAN A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_P_SITEPLAN_SECTION A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_P_GROUNDFLOOR A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_P_1FLOOR A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_P_FLOOR A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_P_SITEPLAN_ELEVATION

s gánkom alias východoslovenským zápražím

místo Slovenská republika klient soukromá osoba autoři lenka křemenová a david maštálka spolupráce pavla krásová studie podzim 2015 specialisti projektu Robert Mergeščík

Daniela s Romanem nás oslovili na podzim roku 2014 s dotazem, zda-li bychom měli zájem se pustit do spolupráce na návrhu domu na východním Slovensku nedaleko Košic.

Po společném setkání jsme jejich výzvu s radostí přijali a vydali se na poměrně dlouhou, ale velmi příjemnou cestu k výslednému návrhu, který nyní společně připravujeme k realizaci.

Setkání se stavebníky, se kterými máme mnoho společného nás vždy velmi těší. Výsledkem je dům, který přirozeně splyne s krásným strmým pozemkem. Při pohledu shora má dům mimikry zelených střech, od příjezdu naopak sebevědomý dřevěný plášť s vyvýšenou pozorovatelnou na západním nároží. Uvnitř Vás obejmou hliněné omítky v kombinaci s jednoduchým vestavným nábytkem z březové překližky. Do patra vystoupáte po betonovém schodišti – každý materiál zde má své místo a nesnaží se rozhodně vypadat jako něco jiného. Právě díky použití přirozených přírodních materiálů, bude dům přirozeně stárnout stejně jako jeho obyvatelé.

Vnitřní organizace domu je postavena na jednoduchém principu a sice, ze přízemí je věnováno povětšinou hospodářské a technické části společně s pokojem pro hosty, patro potom slouží celé rodině a nejmladší člen rodiny si užívá výhodu malé pozorovatelny – observatoře, která je přímo propojena s dětským pokojem, nechybí v ní ani zadní vrátka na střešní terasu.

Nedílnou součástí návrhu je přímé propojní domu se zahradou, které se v patře odehrává skrz velkorysou terasu, v přízemí jej potom tvoří místně typický „gánok“, který lze přirovnat k našemu zápraží.

Dešťové vody se částene zachytí v malém jezírku, které bude vytvářet jedno z mnoha drobných zákoutí pozemku, který tvoří především divoká, ale udržovaná zahrada.

Staví se
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_01
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_02
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_03
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_04
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_05
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_06
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_07
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_08
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_SKETCH_09
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_P_SITEPLAN
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_P_SITEPLAN_SECTION
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_P_GROUNDFLOOR
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_P_1FLOOR
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_P_FLOOR
A1_W_WRK_ARC_HOUSE_SK_KLATOV_P_SITEPLAN_ELEVATION