A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_PR_01 A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_FINAL_02 A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_FINAL_03 A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_FINAL_07 A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_FINAL_04 A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_FINAL_05 A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_LOGO_10 A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_0_MAIN A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_FINAL_01 A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_P_PR_01 A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_P_PR_02 A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_P_PR_03

Za nemocnice vlídnější …

  • Cena šéfredaktorů Designblok 2011 za mimořádný počin mimo kategorie
autoři lenka křemenová, marta maštálková, petra kasová, david maštálka spolupráce Eva Maštálková, Miloslava Maštálková, Milan Maštálka, Petr Kas, Helena Petříčková, Kateřina Šachová, Jana Kozubková, Jindra Tichá ostatní fotografie : Petra Malá, Jana Šprinclová

DESIGN HELP o.s. „za nemocnice vlídnější“ si klade za cíl podporu a zkvalitnění nemocničního prostředí.

Počátky projektu spadají do roku 2008, po tom co se na Oddělení Klinické hematologie FNKV Lenka půl roku léčila. Během léčby se přirozeně jakožto architekt zabývala otázkou jak velký vliv na uzdravení má vedle kvalitní zdravotní péče také charakter prostředí, ve kterém se člověk léčí. A tak společně se svými blízkými přáteli vymyslela projekt Design Help.

Design Help je dnes již občanské sdružení registrované u MV k 21.10. 2010 s cílem podporovat a přímo se podílet na zkvalitnění nemocničního prostředí v České republice. Od roku 2008 uskupení Design Help aktivně spolupracuje právě s Oddělením klinické hematologie ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Jak Design Help pomáhá…
Skupina Design Help navrhla stejnojmennou kolekci šperků z recyklovaného bezpečného odpadu oddělení hematologie. Originální náušnice, náramky a náhrdelníky jsou navrženy a ručně vyráběny z bezpečného odpadu jako jsou víčka od infuzí, nepoužité prošlé infuzní hadičky, apod. Výtěžek z jejich dobročinného prodeje je použit na projekty občanského sdružení Design Help ve spolupráci s Nadačním fondem Janele, který byl založen týmem lékařů a sester z oddělení klinické hematologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady..
Mezi členy týmu Design Help patří i architekti z ateliéru a1architects, kteří v rámci projektu Design Help navrhli nový interiér chodby lůžkového oddělení klinické hematologie FNKV. Společně s lékaři došli k řešení, které proměňuje utilitární chodbu v příjemnější prostředí s nádechem domácí atmosféry. V průběhu chemoterapie, kterou se většina pacientů s krevními chorobami na oddělení léčí, je příjemné místo k odpočinku nutností. Z chladné nemocniční chodby se stane malý obývací pokoj s kuchyňkou, kde se mohou hospitalizovaní pacienti setkat se svými příbuznými nebo si uvařit čaj a odpočívat mimo nemocniční pokoj.

Jak můžete Design Help podpořit…
Dobročinné projekty Design Help jsou financovány z výtěžku z prodeje šperků z recyklovaného bezpečného nemocničního odpadu. Kromě dobrovolníků, kteří by nám chtěli pomáhat s výrobou šperků a jejich prodejem, hledáme firmy a sponzory, kteří by podporovali přímo jednotlivé realizované projekty občanského sdružení. Formou finančních darů anebo darů v podobě části navrženého vybavení nebo samotnou řemeslnou prací na interiéru.

Členové týmu Design Help
Lenka Křemenová (architekt)
Marta Maštálková (grafický designér)
David Maštálka (architekt)
Petra Kasová (manažer)

Kontakty v případě zájmu o další informace
info@designhelp.cz
www.designhelp.cz

Realizace
A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_PR_01
A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_FINAL_02
A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_FINAL_03
A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_FINAL_07
A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_FINAL_04
A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_FINAL_05
A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_LOGO_10
A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_0_MAIN
A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_F_FINAL_01
A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_P_PR_01
A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_P_PR_02
A1_W_WRK_DES_DESIGNHELP_P_PR_03