A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_01 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_02 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_03 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_04 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_05 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_06 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_07 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_08 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_09 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_10 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_11 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_12 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_13 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_14 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAHA_SECRET_ROOM_P_INITIAL A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAHA_SECRET_ROOM_P_PROPOSAL A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAHA_SECRET_ROOM_S_02 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAHA_SECRET_ROOM_S_04 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAHA_SECRET_ROOM_S_03 A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAHA_SECRET_ROOM_S_01

jak udělat z 2+1, byt 3+1 ?

místo Praha 6 klient soukromá osoba autoři lenka křemenová, tereza schneiderová, david maštálka studie květen 2012 realizace zima 2013 / jato 2014 dodavatel Invent interier - Pavel Bodlák řemesla Krobot interiéry - truhlář

Přáním pětičlenné rodiny stavebníků, byla úprava bytu bez nutnosti větších stavebních zásahů tak, aby výsledek poskytl velký a pohodlný společný prostor obytné kuchyně , soukromí i úložné prostory pro potřeby všech členů rodiny.

Vzhledem k tomu, že původní dispozice byla standardní kategorie 2+1 v činžovním domě z počátku 20. století, nabízela se možnost využití vysokých stropů, což také splňovalo úvodní myšlenky stavebníků. Vložená lehká patra tak poskytují různorodé prostory pro spánek či pouhé lenošení.

Stávající vstupní část bytu, s okny a balkónem orientovanými do prostorného vnitrobloku, jsme využili jako velkou obytnou kuchyni, která dle rodinných zvyklostí vítá všechny hosty. Kuchyně je oddělená od vstupu do bytu příčkou vymezující chodbu s šatnou a přístupem na samostatnou toaletu. Kuchyně je řešená jako otevřený světlý prostor, s jednoduchou kuchyňskou linkou umístěnou podél vnitřních stěn. Prostor pod oknem je naopak využit pro dlouhou lavici a velký kulatý stůl. V zadní části dispozice bytu orientované do dvora je navržen pokojík pro nejstarší dceru, se spaním umístěným taktéž do zvýšeného patra. Vstup do pokoje je umístěn právě pod patrem, přičemž je tento prostor zároveň využit částečně jako spíž. Naproti vstupu do pokoje je také nový vstup do koupelny, která je navržena jako průchozí, s velkou umyvadlovou deskou na jedné straně a vanou i sprchovým koutem na straně druhé. Původní dveře z koupelny vedou skrz novou šatnu do zadního velkého pokoje, který se v návrhu stává pro náhodného hosta pokojem „tajným“. Tajný proto, že náhodný návštěvník nemá na první pohled šanci zjistit, že rodinnou šatnou se lze dostat ještě do druhého pokoje dětí.

Ke středové stěně domu jsme vložili velkou průchozí šatnu nad níž se nachazí jak spaní rodičů přístupné z hlavní obytné místnosti, ale také pelechy dalších dvou dětí, které mají svůj oddělený tajný pokoj. Na konci velkorysé šatny je také umístěna technická místost bytu.

V obytném pokoji je podél stěny vestavěna rodinná knihovna, ve které je integrován i pracovní stůl a hudební kout s pianinem. Rodiče vzhledme k omezenému prostoru bytu využívají obytný pokoj zároveň jako ložnici, což také vyplynulo ze společných debat nad návrhem. Do prostoru původního arkýřového okna jsme navrhli pojízdnou válendu na kolečkách. Obytný pokoj je však využíván méně často než kuchyně a tak poskytuje dostatečné soukromí oběma rodičům.

Byt s tajným pokojem si všichni společně užívají již jeden rok a podle všech společných debat plní veškerá původní, ale i netušená očekávání.

Realizace
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_01
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_02
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_03
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_04
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_05
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_06
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_07
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_08
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_09
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_10
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_11
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_12
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_13
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAGUE_SECRET_ROOM_F_FINAL_14
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAHA_SECRET_ROOM_P_INITIAL
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAHA_SECRET_ROOM_P_PROPOSAL
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAHA_SECRET_ROOM_S_02
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAHA_SECRET_ROOM_S_04
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAHA_SECRET_ROOM_S_03
A1_W_WRK_INT_FLAT_PRAHA_SECRET_ROOM_S_01