dům skutečně nový z brusu
vedle domácí části
slyšíš zvuk ?
sklářské dílny, brusu ...
MístoLíšnice Klientsoukromá osoba Autořilenka křemenová, pavla krásová a david maštálka Studiejaro 2017
Popis
Dům a malý sklářský ateliér je skutečně výzva, kterou jsme rádi přijali. Výsledkem jsou jak jinak, domy dva :)

Ondřej s Kateřinou nás oslovili v polovině roku 2016 s pozemkem a výhledem do širé dále na krajinou kolem Líšnice, která se v dálce jemně vlní. Na zadní část pozemku navazuje pole, které je nejen zárukou toho, že se zde nebude již stavět, ale především vytváří dlouhý pohled do krajiny.

Ve společných debatách jsme se shodli, že dům by měl mít venkovskou atmosféru, ve smyslu tvaru i materiálů. Zadání dům a ateliér vyústilo v nárvh dvou domů, které je možné rozdělit stavbně na jednotlivé etapy podle potřeby stavebníků. Ten velký nabízí střechu nad hlavou budoucí rodině, ten malý skrývá malý sklářský ateliér paní domu. Cesta z domu do ateliéru se tak stává symbolickou - domov i práce jsou pevně odděleny.

Garáž mezi domy má zelenou střechu, neboť je pohledově exponovaná z některých podkrovních místností - kdoví, třeba na ní časem vznike malá bylinková zahrádka, nebo jen tak letní zašívárna.

Obytná část domu je v přímé návaznosti na zahradu, ústředním motivem jsou velká omítana kamna, kolem kterých se otáčí schodiště na úroveň podkroví. Podkrovní část je věnována místnostem jednotlivých členů rodiny.

Dům je na první pohed velmi jednoduchý, zakládá si však na jemných a důmyslných detailech, které dotvářejí celek a doplňují atmosféru současného venkova.