za zdí
klid
paprsky západní
MístoZábrdí Klientsoukromá osoba Autořilenka křemenová, zuzana sagitariová a david maštálka
Popis
Zdenka s Edou mají v Zábrdí starou stodolu. Stodola je to krásná, ale stará, studená a přespat se v ní dá leda tak v létě. Je na ní odvedeno spoustu práce, ale kdybychom se rozhodli ji zachránit, asi by došlo k tomu, že se pomalu začne rozebírat a zase znovu skládat ...

Navíc před stodolu tu stával nahoře u silnice dům, který tvořil přirozenou hranici. ten dům už nikdo nepamatuje, ale jedno je jisté - naši předci vždy věděli moc dobře, kde domy stavět. A tak je z místa původního domu, po kterém zbyla jen pouhopouhá zeď, krásně vidět do širokého kraje, navíc je nejlépe přístupný z obecní cesty a také na něj dopadá nejvíce slunečních paprsků.

A to byl práve důvod proč jsme přání stavebníků - navrhnout dům pro setkávání rodiny a sezonní pobyt, umístili jako novostavbu téměř do pozice původního domu.

Chtěli jsme zachovat v horní části malou zahrádku pro nejstarší členy rodiny, kterými Zdenka s Edou jsou, a také jsme jim chtěli dopřát západní slunko v obytné části, bez toho aniž by měli okna přímo na cestu.

Dům je rozdělen do dvou úrovní, přičemž úroveň přístupná z dolní části terénu je určená pro děti a hosty, patro nad je potom zázemím stavebníků.

Stará zeď utváří již dnes cenný genius loci místa a proto zde zůstane nejen jako připomenutí starých dobrých časů, ale také jako "plot" oddělení soukromého od veřejného.

Nový dům navazuje na tradiční lidovou architekturu jemnými detaily, zvlněnou omítkou, současnými otvory oken si však pně užívá výhledu do kraje. Odpočívá za zdí v Zábrdí a my pevně věříme, že jej v procesu stavění v Zábrdí nic nezabzdí.