nový život staré vily

aneb šest lidí ve čtyrech patrech

MístoPraha 6 - Hanspaulka Klientsoukromá osoba Autořilenka křemenová, david maštálka a tereza schneiderová Studieduben 2015
Popis
Když jsme poprvé navštívili vilu na Kodymce, byli jsme nadšení výhledem, lokalitou, zachováním některých fragmentů stavby z počátku 30.let 20.století, ale také lednovým slunkem, které od té doby doprovázelo veškerá naše další setkání se stavebníky.

Původní historická vila se střídmým zdobením, zažila jak dobré, tak horší časy, nicméně její dispozice je úplně ideální pro život mladé šestičlenné rodiny.

Při společných debatách jsme se snažili dobrat k tomu co z původního charakteru zachovat a co naopak doplnit o nové prvky. Všechny naše úpravy i vstupy však doprovázel respekt k základu, který má své jedinečné kouzlo. Také úpravy zahrady a terénu se snaží maximálně respektovat stávající podobu a tak je kupříkladu nový bazén namísto původní nevyhovující garáže, částečně schován pod drny vysoké trávy v suterénu, nové vikýře střechy maximálně navazují na ty původní a vnější plášť objektu bude repsektovat původní podobu, kdy je spodní partie domu oddělena barevně od části úrovně 2NP. Taktéž nová podoba vstupu do objektu respektuje lehkou původní zdobnost a snaží se zachovat původní rozmanitost hmot objektu.

Vnitřní úpravy spočívají především v očištění některých konstrukcí, přidáním lehkých příček a především v úpravě dispozice tak, aby vyhovala budoucím potřebám celé rodiny. Spodní podlaží je věnováno jak technickému zázemí, tak menšímu bytu pro hosty se samostatným venkovním vstupem, dále prostoru pro domácí práce a v neposlední řadě také menšímu wellness s podzemním bazénem, přisvětleným pouze třemi horními světlíky. Úroveň výš - tedy 2NP navazuje na původní vstupní část domu, vstoupíme přes velkorysou halu se šatnou, přímo do prostoru velké rodinné kuchyně, kde se tráví nejvíce společného času. Na kuchyni přímo navazuje obytný pokoj s krbovými kamny. Obě dvě místnosti jsou propojeny "terasou na střeše bazénu", přímo s terénem a zahradou. 3NP je věnováno dětem a podkroví potom rodičům. Ze 3NP a podkroví je mimochodem úžasný výhled na panorama Hradčan a je to ideální plocha pro stále doprovázející slunko.

Z konečné podoby studie máme velkou radost, kterou snad nejlépe vystihuje dodposavad nějvětší počet skic, které jsme pro studii vyhotovili :) Bude to asi tím, že si dovedem barvitě představit, jak dobře se zde bude žít ...