zelený ostrov
tři potoky
a Robinson v pátek

MístoKladno Klientsoukromá osoba Autořilenka křemenová, david maštálka Studiekvěten 2014 realizace2018
Popis
V místě, které se příznačně nazývá Ostrov stávala malá chatka. Jedná se o ojedinělý zalesněný kopec uprostřed venkovské krajiny středních Čech s vlastní specifickou atmosférou, jejímuž kouzlu izolovanosti a výjimečnosti podlehne nejeden návštěvník. V lokalitě vzniklo během 20. století chatek hned několik, některé dodnes nerušeně „obývají ostrov“ malého kopce. Původní chata postavená v 70. letech poskytla vhodný fundament pro novou stavbu. Pozemek zůstal členěn na dvě odlišné „krajiny ostrova“ - lesnatý kopec s velmi prudkým svahem – „břehem“ a rovnou louku - „mořem“. Příjezd na pozemek je polní cestou přes pastviny.

Přáním stavebníků bylo místo nadále užívat pro rekreaci a vzhledem k dobrému umístění současné chaty jsme společně rozhodli využít původní fundament a některé fragmenty zdiva pro objekt nové chaty. Hlavním tématem návrhu byla revize budoucího užívaní chaty, jak navrhnout minimalistickou a zároveň komfortní dispozici. Jak ztvárnit celkovou hmotu a jaké zvolit materiály, tak aby chata vytvářela příjemné místo k odpočinku ať už uvnitř, na její hraně ve formě teras a verandy nebo v rámci celého pozemku. Nová architektura chaty má ambice doplnit výjimečnost místa svým vlastním kouzlem – trosečníka na hraně lesa a louky.

Sedlová střecha s vyšším hřebenem a s širokými přesahy, vytváří na obou stranách verandy – u vstupu a nad terasou – příjemné místo kryté před nepřízní počasí. Celá chata má nový plášť s dřevěným deštěním, čímž se stává opravdovou „ostrovní chatrčí“ v pozitivním slova smyslu. Nově je k chatě přičleněno „molo“ terasy v přízemí na severovýchodním nároží, které doplňuje současnou možnost sezení na jižní straně objektu a to především díky svému krásnému výhledu nad loukou.

Suterén zůstal ve stávající podobě jednou velkou místností pro skladování nářadí, plodin ze zahrady apod. Dispozice je prostá – v přízemí obytná místnost s kamny a kuchyní, včetně koupelny. V podkroví potom ložnice se šatnou, toaletou a malou pracovnou s výhledem na přístupovou cestu.

Postupem užívání neotevírá Robinson pouze v pátek, ale letní provoz je téměř nepřetržitý, zimní frekvence návštěv díky kamnům také postupně pomalu narůstá.