papír tělem i duší ...
Publikace Ocenění
MístoVojtěšská ulice 9, Praha 1 Klientpapelote s.r.o. Autořilenka křemenová a david maštálka Spoluprácepapelote Studie2010 realizace2010
Popis

Na jaře roku 2010 nás oslovila Kateřina Šachová, Denisa Havrdová a Filip Šach, abychom jim pomohli vytvořit originální interiér pro prodej výrobků nového českého papírnictví papelote. Papírenský obchod je spojen s malou dílnou, ve které vznikají autorské a ručně vyráběné bloky, sešity, penály, balicí papíry a další chytré nápady.

Sortiment papelote je v první řadě o materiálu jak také napovídá motto familie papelote "papír tělem i duší". Ať už se jedná o papír recyklovaný, papír kartonový, nebo penály z barevné plsti, veškerý materiál použitý pro výrobu je přírodního charakteru. Základním sjednocujícím prvkem celého interiéru se i pro nás stal tedy především materiál. Hlavní myšlenka návrhu spočívá v recyklaci původních povrchů, které jsme se rozhodli ve starém domě odkrýt. Oškrábaním stěn jsme odhalili barevné vrstvy omítky, které poodkryly paměť domu a na podlaze jsme pod kobercem objevili krásné dubové parkety, které se nechali následně vybrousit a navoskovat. Ve spojení s papírnictvím se nám většinou vybaví vzpomínky na školní léta a tak jsme celou jednu stěnu navrhli jako velkou nástěnku z rastru zavěšených papírenských kovových kolíčků (cca 180ks). Je to způsob jak vystavit zboží hravě a interaktivně v závislosti na aktuální nabídce, ale stejně dobře je stěna otevřená i občasným malým výstavám. Na protější stěně obchodu je černá tabule, která vnáší do místnosti druhou proměnlivou vrstvu s inspirací ze školních let - slouží totiž velmi dobře pro konání "papírových" workshopů pro děti i dospělé.

Původní prostor, který byl k dispozici ve Vojtěšské ulici v Praze je rozdělený do dvou částí - jedna místnost s výkladcem do ulice a druhá otevřená do dvorního traktu. Prodejní místnost jsme zaklenuli nízkou valenou klenbou z papíru s texturou jednoho z balících papírů papelote. Hlavní pohledová stěna naproti vstupu je vybavena jednoduchými dřevěnými boxy z přírodní překližky, z které jsou také dva velké na míru vyrobené mobilní stoly v prostoru. Posuvné stoly s velkými koly umožňují interiér snadno přestavět dle aktuální potřeby - na prodejnu, workshop, výstavu atd. Celý interiér obchodu osvětluje devět mléčných skleněných koulí vznášejícíh se nad hlavou.

Druhá místnost do vnitrobloku je věnována dílně vybavené přístroji na zpracování papíru a zároveň také skladování materiálu a hotového zboží, včetně malé kuchyňky. Práce, které nevytvářejí hluk se odehrávají přímo na jednom ze stolů v prodejně a tak při návštěvě papelote máte možnost zakoupit, ale také shlédnout na vlastní oči výrobu některého z papírových bloků, obálek nebo jiný originálních kousků papelote.