výstava v "dekorované boudě"
Publikace
MístoNárodní galerie, Praha KlientUMPRUM Autořilenka křemenová, tereza schneiderová, david maštálka SpolupráceVendula Hnídková - kurátor GrafikaOKOLO - Matěj Činčera, Jan Kloss Studieleden 2013 realizaceduben 2013 DodavatelOndřej Čech
Popis
Hlavním rámcem instalace Národního stylu je objekt archetypálního venkovského domku - "dekorované chalupy", který odkazuje na lidové motivy dobové architektury a je využit jako systém paneláže celé expozice. Jednoduchý podélný dutý kvádr s prořezanými otvory-okny slouží pro instalaci převážné většiny 3D exponátu v podobě nábytku a užitého umění, ne stěnách budou dále instalovány fotografie architektury. Expozice je členěna dle libreta kurátorky výstavy Venduly Hnídkové na jednotlivé tématické bloky, jimž odpovídá členění paneláže objektu v podobě dílčích „pokojů domku“. Pro návštěvníka jsou veškeré exponáty prezentovány formou nahlížení dovnitř domu a jeho pokojů. Výstava tak získává plastický rozměr, kdy návštěvník objevuje různé vrstvy instalace a je podvědomě vybízen ke zvědavosti nahlédnout do „útrob“ tématu. Objekt je z exteriéru pojednán v typických výrazných barvách Národního stylu (např. žlutá, červená, apod.). Interiér pokojů je naopak čistě neutrální ve světlé barvě, aby vynikly jednotlivé exponáty. Instalaci v objektu doplňuje velký čtenářský stůl ve vedlejší místnosti, na němž budou návštěvníkům přístupné dobové knihy s typickými ilustracemi a typografií. Dále je od stolu možné shlédnout projekci fotografií dobové architektury, která na výstavě prezentuje pouze plošnou verzi fotografií či výkresů. Expozice začíná již ve vstupním předprostoru u výtahů v podobě textu na stávající paneláži a s umístěním jednoho kusu dobového nábytku.

Doprovodná instalace soch Národní galerie je navržena pouze koncepčně v půdorysu. Návrh předpokládá umístění většiny soch na bílé stolní desky podepřené kozami, seřazené v dlouhé linii na ochozu galerie. Část soch je umístěna na bílých soklech tvaru kvádru - jedná se o sochy TGM a jejich kurátorem zvolenému protipólu u východu z expozice.