Velikost není osud,
velikost je volba !
Ocenění
Místodům umění České Budějovice Autořilenka křemenová, david maštálka, jakub filip novák, marta maštálková Spoluprácetereza schneiderová realizace2012 Ostatníděkujeme Michalu Škodovi
Popis
"Malé domy" jsou výsledkem našeho interního workshopu, v rámci kterého každý z nás navrhl několik autorských domů. Rozhodli jsme se na nich prozkoumat téma neomezeného bydlení v omezeném prostoru. Hlavním motorem celé práce je touha nalézt a navrhnout dům, který, ač podle konvenčních měřítek malý, skrývá v sobě specifickou formu velikosti.

Hledáme domy s velkým obsahem v malé formě, domy s vnitřní poezií. Všechny návrhy vznikly úmyslně nezávislé na kontextu a konkrétních obyvatelích. Při tom všem v nás zůstala vůle vymyslet domy, které lze postavit. Vyhýbáme se nedosažitelným utopickým snům architektů pro architekty. Přistihli jsme se, že do mnoha domů přeneseně promítáme vzpomínky z dětství, ať už je to nadšení z časů strávených na stromě, nebo radost z postaveného bunkru na zahradě. „Malý“ pro nás neznamená nepohodlný, nedostatečný ani minimální, ale představuje to spíše milý, lidský a útulný.

Velikost není osud, velikost je volba.