Velikost není osud,
velikost je volba!
Publikace Ocenění
MístoPraha Klienta1 architects AutořiDavid Maštálka, Lenka Křemenová, Jakub Filip Novák, Marta Maštálková GrafikaMarta Maštálková Studie2009 realizace2009 ŘemeslaVojtěch Bilišič Technický dozora1
Popis
"Malé domy" jsou výsledkem našeho interního workshopu, v rámci kterého každý z nás navrhl několik autorských domů. Rozhodli jsme se na nich prozkoumat téma neomezeného bydlení v omezeném prostoru. Hlavním motorem celé práce je touha nalézt a navrhnout dům, který, ač podle konvenčních měřítek malý, skrývá v sobě specifickou formu velikosti.

Hledáme domy s velkým obsahem v malé formě, domy s vnitřní poezií. Všechny návrhy vznikly úmyslně nezávislé na kontextu a konkrétních obyvatelích. Při tom všem v nás zůstala vůle vymyslet domy, které lze postavit. Vyhýbáme se nedosažitelným utopickým snům architektů pro architekty. Přistihli jsme se, že do mnoha domů přeneseně promítáme vzpomínky z dětství, ať už je to nadšení z časů strávených na stromě, nebo radost z postaveného bunkru na zahradě. „Malý“ pro nás neznamená nepohodlný, nedostatečný ani minimální, ale představuje to spíše milý, lidský a útulný.

Velikost není osud, velikost je volba.