MOnika + ŠTěpán
= MOŠT
MístoČernošice Klientsoukromá ososba Autořilenka křemenová, david maštálka, zuzana sagitariová Studieléto 2016
Popis
Monika se Štěpánem nás oslovili k návrhu budoucího rodinného na velmi sympatické parcele v Čečrnošicích. Místo má svou specifickou a kouzelnou atmosféru, původně zde totiž byla ovocná zahrada a v jednom z rohů pozemku stojí ještě starý zahradní domek.

Zahradu jsme navštívíli společně poprvé na jaře 2016, sluníčko tehdy příjemně hřálo a jarní zahrada pučela ve všech koutech. Okolní zástavba je původní, od počátku jsme tedy věděli vůči čemu se stavebnící společně s námi, chtějí vymezit, kde jsou krásné výhledy a také to jak na zahradě putuje slunko. Hlavním přáním Moniky i Štěpána, bylo totiž slunko zdržet doma co nejdéle :)

Zahrada je lehce svažitá a protože Monika fotí, využili jsme její nejnižší část pro umístění fotoateliéru, který nepotřebuje zároveň tolik světla, jedná se totiž o severovýchodní cíp zahrady. Atelier je součástí domu, má však krom propojení s vnitřkem domu, také svůj vlastní vstup. Vzhledem k tomu, že pozemek je v podstatě ze dvou stran obklopen komunikací ať již automobilovou, nebo pouze pěší, navrhli jsme dům umístit s akcentem na vytvoření oblého nároží. Orientace domu je přizpůsobena výhledům, součástí stavby je garáž a dílna zároveň s domem chytře propojená nízkou střechou, navazující na vstupní zádvěří. Stavba garáže vytváří a příjemně uzavírá pohledy na zahradu ze sousedící ulice.

Dům je členěn do dvou podlaží, přičemž část spojená se zahradou je věnována společným obytným místnostem, kuchyni a potřebnému technickému zázemí. Naopak část v patře je věnována čistě soukromí celé rodiny, využívající soukromé terasy na obou koncích domu s krásnými výhledy do okolí.

Měřítko a hmota domu odpovídá jak na požadavky stavebníků, tak respektuje okolní zástavbu, která je skutečně rozmanitá. Jak ve vnější formě, tak uvnitř domu pracujeme v některých místech, chytře s jemnými křivkami, které propojují přirozeně nejenom jednotlivé místnosti, ale také dům se zahradou. Zahrada bude i nadále částečně ovocnou, zahradní domek do budoucna nahradí altán pro rozjímání, popíjení čaje, nebo zkrátka jen lebedění.