zarůstá se pomalu v trojské stráni
MístoPraha, Troja Klientsoukromá osoba Autořilenka křemenová a david maštálka Studie2011
Popis
Dům mezi stromy, jsme navrhli společně s našimi přáteli, se kterými máme již jednu úspěšnou architektonickou realizaci za sebou. Diskuze nad studií probíhaly přímo na pozemku v Troji, u přátel doma, u nás doma, v ateliéru, ale také na našich cestách a k ideálnímu řešení jsme se dostali téměř po půl roce společných večeřích, setkání a přemýšlení nad tím, jak skloubit příjemný rodinný život s prostorem pro práci grafika a fotografa. Nad tím jak zapojit stavbu do strmého Trojského svahu a nad tím jaké jsou představy o domově vůbec.

Když k domu přicházíte téměř jej nevidíte, dům se schovává a zarůstá do stráně. Jeho horní část se totiž skrývá pod zelenou střechou s terasou. Vstup do domu je oddělený od vstupu do ateliéru. Fotografický ateliér je propojený s galerií, na které je velký stůl a knihovna pro práci grafika. Prostor pro rodinný život postupně klesá po svahu do starého sadu a odehrává se v několika rozličných úrovních. Celým domem prostupuje velká rodinná knihovna, která dům propojuje otevřenou vertikální galerií. Okna jsou koncipována podle výhledů do krajiny. Dům je cestou po stráni, která vede do korun starého ovocného sadu.

Zahrada je plná lučního kvítí mezi starými třešněmi a slivoněmi, které budou postupně doplňovány novými ovocnými stromy a stráň se místy promění v malé terasy s kamennými zídkami.